Poštovani klijenti,
Želimo da vas obavijestimo da smo primijetili pojavu lažnih stranica internet bankarstva Erste banke. Na takve lažne stranice klijenti se obično upućuju putem lažnih email poruka za koje se čini kao da dolaze od banke i u kojima se nalazi link do lažne stranice.
U slučaju da primite takve poruke, molimo vas da ih odmah obrišete i da nikako ne otvarate linkove! Linkovi u takvim email porukama vode to takozvane phishing stranice, koja izgledom liči na stranicu NetBankinga, ali se radi o lažnoj stranici kojoj je cilj da prikupi korisničke podatke radi dalje zloupotrebe.
Primjeri phishing poruka:



U slučaju da početna stranica NetBankinga izgleda neuobičajeno, da se podaci za prijavu učitavaju predugo, da se od vas traži neuobičajeni podatak, na primjer broj kreditne kartice ili da se traži dodatna autorizacija vaših korisničkih podataka pritiskom na brojku 9 (koja se isključivo traži prilikom potpisivanja transakcija), molimo vas da nas odmah kontaktirate na 020 440 440 ili pošaljete email na ebank@erstebank.me kako bismo preduzeli dodatne radnje u cilju sprečavanja mogućeg napada.
Primjer lažne phishing stranice:

Ističemo da jedini ispravni link usluge NetBankinga izgleda ovako:
Ako ste otvorili link koji izgleda drugačije, odmah zatvorite svoj internet pretraživač.
Erste banka čini sve kako bi se odbili i spriječili napadi na podatke i račune klijenata. Ovom prilikom vas podsjećamo na koje sve načine možete da prepoznate zlonamjernu email poruku, kako da se dodatno zaštitite i učinite vaše finansijske podatke sigurnijim.
• Nestandardna email adresa - Svim mailovima koji nijesu poslati s domena erstebank.me, pristupajte s posebnom pažnjom. Naime, lažni emailovi mogu biti poslati s adresa koje su naizgled slične službenim adresama Erste banke (npr. erstebanka@ebanking.com).Ukoliko primite mail sa sumnjive adrese, molimo vas odmah kontaktirate Banku radi provjere autentičnosti primljenog emaila.
• Neobični prilozi (attachment) - Lažnim mailom može biti traženo od vas da instalirate prilog iz maila npr. „erste.exe” ili “pdf.ace”. Erste banka vam nikada neće poslati prilog sa zahtjevom da ga instalirate na svoj računar.
• Neobični linkovi - Iako se link može činiti ispravnim, prije klika svakako provjerite pravu destinaciju na koju vas šalje. To možete učiniti jednostavnim trikom: bez klika, pozicionirajte pokazivač miša iznad linka i provjerite kako glasi adresa stranice na koju vas usmjerava. Takođe, linku možete pristupiti tako da ručno upišete adresu u internet pretraživač.
• Neobičan rječnik - Mailovima koji traže „hitnu akciju“ ili „neodložan odgovor“ pristupajte s oprezom. Pomno provjerite primljeni mail. Imajte na umu da Banka neće nikad od vas tražiti korisničke podatke, PIN ili instalaciju nekakvog alata kroz mail.
• Mail bez teksta - Ukoliko primite mail bez teksta i samo sa prilogom, svakako pristupite s oprezom. Banka vam nikad neće poslati mail bez ikakvog sadržaja.
• Potvrda antivirusnog programa - Iako mail može imati tekst koji sugeriše da je sadržaj maila provjeren putem nekog antivirusnog programa, ovaj tekst može biti lažno umetnut, te se ne treba pouzdati u njega. Dodatno, preporučujemo da koristite antivirusni softver na vašem uređaju koji pruža zaštitu od malware napada i na taj način zaštitite svoje podatke.
• Važno! Ukoliko primite bilo kakav neobičan prilog najbolje je da ne otvarate takve priloge dok ne kontaktirate banku i provjerite da li je zaista stigao od banke i da li je siguran za otvaranje.
Sigurnosne preporuke:
https://www.erstebank.me/sr_ME/footer-stanovnistvo/korisne-informacije/sigurnost